Nora

Detaylar

Maximum Uniq Hall

/ Oturmalı Düzen

Nora - Attis Theatre

Henrik İbsen’in “Bir Bebek Evi”nden uyarlama

*Etkinlik dili Yunanca olup Türkçe üst yazı olacaktır.

Önceki yıllarda birçok kez İstanbullu seyirciyle buluşan ünlü Yunan tiyatro yönetmeni ve eğitmeni Theodoros Terzopoulos uzun bir aradan sonra iki oyunuyla IO Uluslararası Tiyatro Festivali’nin konuğu oluyor. Geliştirdiği oyunculuk yöntemi ve düzenlediği eğitimlerle de çok sayıda oyuncunun örnek aldığı sanatçı, kendi yarattığı sahneleme teknikleriyle tiyatro dünyasının “usta” yönetmenleri arasında yer alıyor.

“Nora” yönetmenliğini Theodoros Terzopoulos’un yaptığı bir Henrik İbsen uyarlaması. Oyun, Ibsen’in üç ana karakteri, Nora, Torvald ve Krogstad’ı ve onlar arasındaki üçlü ilişkiyi temel alıyor. Bu sahneleme yaklaşımı bir taraftan da bu üç karakterin yarattığı çelişkiyi ve itiraf edilmemiş olanı sadece kelimelerle değil aynı zamanda son derece dikkat çekici fiziksel ifade ile de ön plana taşıyor.

Sonuçta Nora, belirlenmiş – terörize edilmiş kimlik ile gerçek benlik arasındaki nefes nefese bir mücadelenin görünmeyen savaşı olarak da tanımlanabilir. Benlik nefes almaya başladığı anda bir boşlukla (hiçlikle) karşı karşıya gelir. Bu öz farkındalık için ödenen bir bedeldir ve tiyatronun neden var olduğunun da nedenidir. Nora karekteri güncel toplumun sınırlarını ve değerlerini karşı karşıya getirerek bilinmeyeni keşfetmeye ve öz farkındalığa ulaşmaya çalışır. Aslında bu gerçek kimliğin yaratılmasını sağlayan şartların oluşması için bir tür “intihar”dır.

Nora, 8 Ocak’da Maximum Uniq Hall’da.

Süre 70 dk.

İş Bankası kartlarına %10, Maximiles Black ve Privia Black kartlarına %20 indirim uygulanacak etkinliğin biletleri satışta.

Çeviri (Almanca’dan) / Uyarlama/ Yönetmen/ Sahne enstelasyonu: Theodoros Terzopoulos

Kostüm: Yiorgos Eleftheriades

Müzik: Panayiotis Velianitis

Işık: Theodoros Terzopoulos, Konstantinos Bethanis

Dekor yapım: Charalampos Terzopoulos

Prodüksiyon: Maria Vogiatzi

Fotoğraflar: Johanna Weber

Oyuncular:

Νora: Sophia Hill

Krogstad: Tasos Dimas

Torvald: Antonis Myriagkos

Program

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu web sitesinde kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı Bilgi