DNA Dans Topluluğu - SINIRLAR

Detaylar

Maximum Uniq Hall

/ Oturmalı Düzen

DNA DANS TOPLULUĞU - SINIRLAR

Modern Dans/2 Perde

TOPLULUK GENEL SANAT YÖNETMENLERİ: Ayda Zorlu Nebioğlu/ Nurhan Nebioğlu

Kız çocuklarımızın yarınlarına umut olun.

DNA Dans Topluluğu SINIRLAR projesi Koruncuk Vakfı yararına 11 Mayıs’ta Maximum Uniq Hall’da seyirciyle buluşacak.

DNA Dans Topluluğu’nun beşinci üretimi olan SINIRLAR projesini bir arayışın ve sorgulayışın ifadesi olarak hayata geçirmektedir.

SINIRLAR projesinde 20 genç dansçının yanı sıra projenin kurucuları ve genel sanat yönetmenleri olan Ayda Zorlu Nebioğlu ve Nurhan Nebioğlu da sahne almaktadır.

SINIRLAR

“Sınır, sınırsızın sınırlıya değmesidir.”

Georg Simmel

Her varlık sınırlarıyla var olur. Sınırlarla çevrelenmiş ve kuşatılmış durumdayız. Doğadaki her şeyin bir sınırı vardır.

İçinde yaşadığımız mekânların da bir sınırı vardır veya mekanlarla sınırlanmış durumdayız. Diğer taraftan sınırı, ayrıştırandan çok, karmaşık ve girift ilişkilerin şekillendiği ara kesitler olarak da düşünebiliriz. En verimli ve karmaşık ilişkiler ağı buralarda hayat bulur.

Karşıtlar ancak sınır kavramı ile mümkün olabilir. Sınır bu karşıtları sadece ayırmaz, onları birleştirir de... Karşıt olanlar tam da bu sınırda buluşmuş ve aynı zamanda ayrışmış olur.

Kendi kendisiyle sınırlanmış olan, belirli olandır aynı zamanda. Sınır tanımı gereği bu belirlenmenin başladığı ve bittiği yeri de vurgular.

Sınır bir ayıraçtır. Sınır, birlik ve ayrılıktır. İnsan olmak da sınırlanmakla başlar… Sınır koymak, sınır konulan şeyden de sakınmayı gerektirir. Sınır tekinsizdir… Ama aynı zamanda sınır bir buluşma noktasıdır ve sonsuz olasılıkları içinde barındıran bir metafordur…

Bir cambaz hayal edin… Metrelerce yüksekte bir ipin üstünde tek başına dengede durmaya çalışmaktadır. İpin gerginliği cambazın ip üzerindeki salınımının şiddetini ve süresini belirlemektedir. Cambazı izleyen konumundakiler için en can alıcı nokta budur. Cambazın tekinsiz ve ince bir sınır hattı boyunca ileriye doğru yol kat ederken belirsizlik ve bilinmezliğe doğru ilerleyişi gerilimin esas kaynağını oluşturur. Peki dengesi bozulan bir cambaz ipten

düşerse ne olur?

Bu sonsuz ikilemler, çelişkiler ve kamaşa bizi yolumuzu bulma yolunda güçlüklerle başa çıkmamıza ve onlarla

yüzleşmemize yardımcı olur.

Topluluk bütün bu kavramlar üstüne zihinsel ve bedensel bir çalışma gerçekleştirerek izleyicisi karşısına hazır cevaplarla değil, düşünülmesi ve tartışılması gereken kavramlarla çıkmaktadır.

DNA Dans Topluluğu sınır kavramı üzerine düşünerek ve üreterek hareket sınırlarını zorlamayı seçmektedir. İzleyicisini de bu deneyimin bir parçası olmaya ve paylaşmaya, umutla ve inançla sınırları esnetmeye ve bükmeye, genişletmeye ve yeniden tanımlamaya davet etmektedir.

KONSEPT/ TASARIM: Ayda Zorlu Nebioğlu/ Nurhan Nebioğlu

KOREOGRAFİ: Ayda Zorlu Nebioğlu/ Nurhan Nebioğlu

KOSTÜM TASARIMI: Ayda Zorlu Nebioğlu

FOTOĞRAF: Ömer Uzun

IŞIK: Sinan Akbaş

GÖRSEL TASARIM: Nurhan Nebioğlu

Etkinlik, 11 Mayıs Cumartesi akşamı saat 20:30’da Maximum Uniq Hall’da.

“İş Bankası kartlarına %10, Privia Black ve Maximiles Black’e %20 indirim uygulanacak konserin biletleri Biletix’te.

Program

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu web sitesinde kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı Bilgi