Aşınma

Detaylar

Maximum Uniq Box

/ Oturmalı Düzen

"Asıl korku, korkmaktan korkmak”

İnsanın varlık alanının giderek daralması ve çağdaş insanın bu duruma gösterdiği kabul ile uğradığı “Aşınma”, Şahika Tekand’ın yazar ve yönetmenliğinde seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Yirmi yedi yıldır birlikte çalışan Şahika Tekand ve Yiğit Özşener’e, yine uzun yıllardır birlikte ürettikleri oyunlarla hem yurt içi hem de yurt dışında başarılara imza atmış Studio Oyuncuları eşlik ediyor.

Aşınma isimli oyun, oyuncunun gerçek zamanda maruz kaldığı zorlu koşullar ile şekillenen eğlenceli ve bir o kadar da ustalık gerektiren sahne aksiyonuyla var olma mücadelesini anlatır.

Günümüz dünya sisteminin insanın varlık alanını giderek daha da daraltması, buna karşılık çağdaş insanın bu duruma gösterdiği kabul ile hem insani olanın aşınmasını hem de kendisindeki karakter aşınmasını düşünmeyi öteleyerek var olmaya çalışması sorununu merkeze alan oyun, seyircinin oyunun dilini ve işleyişini oyuncuyla birlikte eşzamanlı keşfedeceği aktif bir seyir süreci yaratarak seyircisini eğlenceli bir deneyime davet ediyor.

Bir müzik parçası gibi tasarlanarak adeta spiraller üzerinde akan konuşma düzenine, ışık, müzikli komutlar ve renkli sinyallerin eşlik ettiği oyun, bu yapısıyla seyircisine aynı zamanda bir dinleti keyfi yaşatmayı vaad ederken, doğal hareketlerden sentetik artistik formlara uzanan hareket düzeni de dilin müziğini hareketin müziğine tercüme etmektedir.

Bu alışılmadık, seyirci için farklı bir deneyimin kapısını aralayan oyun, 17 Şubat Perşembe akşamı Maximum Uniq Box sahnesinde.

Yazan/Yöneten: Şahika Tekand
Sahne Tasarımı: Esat Tekand
Yönetmen Yardımcıları: Nilgün Kurtar, Verda Habif, Gözde Kesgin
Prodüksiyon Amiri: Murat Ersan
Yapım: Studio Oyuncuları
Uygulayıcı Yapımcı: Duygu Bayram

Oyuncu: Yiğit Özşener
Işık masası oyuncuları: Nilgün Kurtar, Verda Habif, Altay İcimsoy, Gözde Kesgin
Oyunda kullanılan müzikli komutlar, Zeynep Gedizlioğlu bestelerinden alıntılanmıştır.
Süre : Yaklaşık 55 dakika

Program

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu web sitesinde kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı Bilgi